Esperantská hudba v štýle gregoriánov

Len pred pár dňami sa objavila informácia o novom esperantskom hudobnom projekte. Nazýva sa Abatejo (sk: Opátstvo) a má ju na svedomí Poliak žijúci v Japonsku, Igor Wasilewski. Štýl, gregoriánska pop hudba, je silne ovplyvnený skupinami ako Enigma (obzvlášť prvý album), Gregorian, Magna Canta a Mysteria.

Igor vo svete esperantskej hudby rozhodne nie je nováčik. Do všeobecného povedomia sa prvý krát dostal piesňou Planedo Esperanto, ktorú vytvoril v rámci svojho house/techno projektu Lunatiko a ktorá bola vydaná na výberovke Elektronika Kompilo (2003). Prvý album, ako ETERNE RIMA (hip-hop / R&B / rap / dirty south), ale mal na vydanie pripravený už v roku 2000, avšak kvôli problémom, predovšetkým časovým, ho vydal len vo veľmi obmedzenom množstve a album nemožno nazvať všeobecne známym. To však rozhodne neplatí pre album Samideano, z ktorého sa jedna pieseň dostala aj na výberovku Cd1d Compil #5 (jedná sa o výberovku neesperantského vydavateľstva!). Koncom minulého roku prekvapil novým hudobným projektom Kronlarvo (rôzne podštýly black metalu) - v zákulisí sa hovorí, že by sa mohol zúčastniť aj na esperantskej metalovej kompilácii.

Teraz si Igor do zbierky štýlov pridal aj gregoriánsky pop. Prvá uverejnená pieseň Por gloro via je na počúvanie príjemná (čo sa len ťažko dá povedať o prvej uverejnenej piesni od Kronlarvo…), dokonca aj pre mňa, ako človeka, ktorý elektroniku veľmi neobľubuje. Autor sa, podľa vlastného vyjadrenia, inšpiroval prvým albumom skupiny Enigma. Niektoré ich piesne dokonca dokážu človeku navodiť pocit požitia drog - k takejto kvalite má Abatejo ešte poriadne dlhú cestu a je otázne či týmto smerom vôbec chce ísť. Uvidíme ako sa bude jeho hudba vyvíjať ale na koncové výsledky sa už teraz môžme tešiť.

Ale aby som len nechválil spomeniem aj druhú stranu mince. Keď sa povie "gregoriánska hudba" tak si hneď prestavím mužský zbor s výraznými dozvukmi. Pre túto pieseň však, nanešťastie, platí len tá časť "mužský"… Čakal by som, že hudobník, ktorý už vydal niekoľko albumov a má domáce štúdio si dá tú námahu a nahrá aspoň dvojhlas. To som však očakával márne. Neviem, či je to len môj osobný názor ale aj ozveny dostali zabrať. No hold, táto pieseň sa proste viac podobá na inštrumentálnu Enigmu ako na Gregoriánov. V každom prípade by si nabudúce mohol dať autor viac záležať na efektoch použitých na hlas - menej je niekedy viac platí aj v hudbe a spev okresaný do neprirodzených polôh nevyhovuje každému.

Takže, máme tu novú zaujímavú skupinu jedného muža s nasledujúcou piesňou, užite si ju!
PS: Snáď by sa zišlo pripomenúť, že táto pieseň bola zverejnená nedlho po trojkatastrofe v Japonsku, v ktorom Igor žije. Po nehode vo Fukušime sa z obavy pred radiáciou na čas aj so svojou rodinou presťahoval z Tokia do Osaky.

Por gloro via
Gvidu nin al eterna, hela sun', alleluja
ne permesu, ke ni perdu vojon nun, alleluja
kaj ni ĉiam laŭdos nomon Vian
obeos volon Vian por gloro Via
ĉiu el ni certe gardos koron sian
pripensos agon ĉian, ho Sinjoro nia
Pre Tvoju slávu
Veď nás k večnému, jasnému slnku, aleluja
Nedovoľ aby sme teraz stratili cestu, aleluja
a my budeme stále chváliť tvoje meno
Poslúchať Tvoju vôľu pre Tvoju slávu
Každý z nás si určite bude chrániť svoje srdce
Premyslí každý čin, óó Pán náš

20.4.2011Osobné nástroje