Hudobné objavy 2010 (aktualizované 1x)

Rok 2010 bol pomerne úrodný na nových esperantských hudobníkov. Niekoľkí sa po prvýkrát ukázali priamo vydaním albumu, niekto len založil novú skupinu a niekto sa dokonca stal esperantským hudobníkom len tým, že sa naučil esperanto. S "menším" zdržaním prinášam ich základný prehľad a ku každému jedno/dve slová.

JohnyM

Johny M, vlastným menom Jonas Marx, sa začal učiť esperanto len pred niekoľkými mesiacmi a už nahral svoju prvú esperantskú pieseň. V nemeckom reggae prostredí bol však známy už dlhšie (a teraz je známy na celej Zemi :). Zatiaľ je príliš skoro hovoriť o jeho reggae albume celom v esperante ale Johny už sľúbil reggae-hip hopovú pieseň pre projekt Hiphopa Kompilo vol. 2 vydavateľstva VINILKOSMO "Esperanto-Muzik-Prod.".
Stránky: YouTbe, Myspace, ipernity.

Turna Tero

Turna Tero je nový world music projekt Jima Petita. Venuje sa mu už niekoľko mesiacov, zatiaľ nahrávaním piesní a koncertovaním, o albume sa mlčí. S 3 svojimi piesňami sa zúčastnil súťaže na stránke mondomix.com.
Stránka: mondomix

Amuziko

Amuziko sa zjavil z čista z jasna, zverejnil na internete pár svojich piesní ale hlavné správy ho akosi minuli. Názov je spojeninou slov amuzo (zábava) a muziko (hudba).
Stránky: bandcamp, YouTube.

Kronlarvo

Igor Wasilewski, Poliak žijúci v Japonsku je už dlhšie známy ako Lunatiko (electronic) a ETERNE RIMA (crunck hiphop, R&B). Teraz, dosť kontrastne k predchádzajúcej tvorbe, sa začal venovať aj black metalu. Počíta sa s jeho účasťou na pripravovanej metalovej kompilácii vydavateľstva VINILKOSMO "Esperanto-Muzik-Prod.".
Stránky: tu na spevníku

Amindaj

Nová Kubánska (pôvodom aj zameraním) esperantská skupina sa ukázala počas kongresov na Kube. Pôvodne sa myslelo, že kvôli odrezanosti Kuby to bol ich posledný koncert a skupina aj zanikne. Našťastie sa ešte počas kongresu začala peňažná zbierka aby mohli aspoň vydať album, ktorý vraj už nahrávajú.
Stránky: facebook

Ďalší

Okrem týchto, úplne nových, hudobníkov tu máme aj ich o neveľa starších kolegov. Jedná sa o skupiny Vigla Muziko, Konga Espero a hudobníka MAYOMA-DIANKEMBO Théophile. Všetci sa sformovali ešte pred rokom 2010 ale skoro sa o nich nevedelo, čiastočne preto, že sú z Afriky a svojej popularizácii veľkú pozornosť nevenovali. V marci ich piesne vyšli na spoločnej kompilácii Afrika kompilo a až vtedy sa o nich dozvedeli širšie masy fanúšikov esperantskej hudby a preto si zaslúžia aspoň čestné miesto v tomto prehľade.

Budúcnosť

Rok 2010 nám teda priniesol niekoľko nových hudobníkov, niektorí z nich prinášajú do esperantskej hudby doteraz málo zažité veci. Ako to bude v ďalšom roku si netrúfam odhadnúť. Už teraz sa však rysujú napr nové punkové skupiny z Ruska. A určite môžu situáciu okolo skupín roztriasť pripravované kompilácie: metalová, hip-hopová a undergroundová. Totiž aj hudobníci, ktorí si netrúfajú na celý album v esperante, môžu prispieť jednou/dvoma svojimi piesňami a stať sa tak trochu slávnejšími aj za hranicami. (ak máte záujem tak mi mapíšte)

Bohužiaľ, ako už bolo písané, má vydavateľstvo VINILKOSMO "Esperanto-Muzik-Prod." isté finančné ťažkosti. Na pripravované albumy má peniažky ešte odložené, ďalšie albumy však prídu až keď predaj dostatočne zarobí. Ak chceme naďalej hudbu nie len na koncertoch ale aj na albumoch tak teraz máme výbornú príležitosť pomôcť.

31.1.2010


Osobné nástroje