Letné E-koncerty roku 2012

Tohto roku bude Slovensko opäť hostiť niekoľkých svetoznámych esperantských hudobníkov. Vďačíme za to už tradičnej Letnej škole esperanta (21.-29.7.), na ktorej vystúpi Martin Wiese (známy zo skupín Persone a Martin & la talpoj), JoMo a Georgo Handzlik. Okrem toho sa budete môcť piesne aj naučiť, či sa dozvedieť niečo viac o vývoji a terajšom stave esperantskej hudobnej scény. Šporovlivých určite poteší, že vstup na koncerty je bezplatný!

Organizácia E@I organizuje už 5. ročník podujatia SES - Letná škola esperanta, ako vždy doteraz, na Slovensku. Toto podujatie je svetovo známe ako ľahký vstup do Esperantska (esperantského sveta), nezvyčajne hojne ho totiž navštevujú začiatočníci a nováčikovia. Program je tomuto stavu náležite prispôsobený - okrem výuky esperanta sa organizujú prednášky o fungovaní esperantského hnutia, zvyklostí, predstavenie kultúry, … a pozastavím sa práve pri poslednom bode.

Kultúra zvykne byť predstavovaná nejakými fotkami, dákym tým filmom, častokrát básňami a podobnými vecičkami a samozrejme hudbou - tradične sa uskutočňujú koncerty a diskotéka (niekedy aj bez ohlásenia :). Po minulé roky sa koncertom predstavil napríklad (aspoň v Esperantsku) slávny hudobník Matrin Wiese (zo skupín Persone a Martin & la talpoj), Georgo Handzlik, Tone, Julian , Johaness Mueler a ďalší. Tohto roku sú pozvaní traja sóloví hudobníci pre hlavný program; pripravená sú 2 bloky výuky esperantských piesní a tiež tematická prednáška. Určite sa však nájdu aj nie až tak slávni hudobníci, brnkajúci a popevujúci si svoje piesne na chodbách, izbách a v čajovni.

Georgo Handzlik

24.7.2012 , 21:00
Poľský pesničkár, známy aj ako bardo sen barbo (bard bez brady), podľa jednej svojej piesne. Jeho repertoár pozostáva tak z vlastnej tvorby ako aj z prekladov. Na Slovensku a v Česku je známy napríklad aj prekladmi piesní od Jaromíra Nohavicu. Ako sám hovorí, mnohým jeho piesňam porozumejú len esperantisti a "neesperantisti nerozumejú ani prekladom"; tematika Esperantska je v jeho tvorbe veľmi výrazná.

JoMo

25.7.2012, 21:00
Francúzsky rocker Jean-Marc LECLERCQ, známejší pod umeleckým menom JoMo, je na koncertoch známy svojím energickým a veselým vystupovaním a schopnosťou túto dobrú náladu odovzdať obecenstvu. Spieva v mnohých jazykoch a za koncert v 25 jazykoch bol zapísaný do Guinessovej knihy rekordov. Kto vie, možno opäť prekvapí nejakou slovenskou ľudovkou v rockovej verzii…

Martin Wiese

27.7.2012 , 21:00
Bývalý člen skupiny Amplifiki, ktorá je považovaná za prvú kapelu modernej esperantskej hudby. Neskôr motor Persone, jednej z najznámejších rockových esperantských skupín. Založil aj sólový projekt Martin & la talpoj s ktorým niekedy koncertuje, často krát však sám. Jemné piesne o nešťastnej láske strieda živelná kritika spoločnosti; básnické texty s poloskrytým významom a výborná gitarová hra ho stavajú nad bežný priemer esperantského hudobníka. Na SESe vystúpi sólovo akusticky.

Ďalší program

Vstup na koncerty je otvorený aj širokej verejnosti a je bezplatný. Okrem koncertov sa však môžu účastníci podujatia tešiť aj na výuku esperantských piesní, bude prebiehať 2-krát, dátum sa účastníci dozvedia z programovej tabule. O dejinách a súčasnom stave hudby v esperante sa budete môcť dozvedieť viac na prednáške, ktorú bude viesť moja maličkosť - tak tam všetci príďte a zničte ma svojimi otázkami ;)

Upozornenie: Esperantské koncerty sa sústreďujú skoro výhradne na podujatia, mimo nich sú pomerne zriedkavé. Ak ste ešte neboli na žiadnom podujatí tak si o nich rýchlo prečítajte.

KuboF
19.7.2012Osobné nástroje