Letné koncerty na Slovensku

Toto leto to na Slovensku esperantskou hudbou síce nebude nejako zvlášť prekypovať ale mŕtvo rozhodne nebude. Vďaka, pomaly už tradičnému, podujatiu "Letná škola esperanta" sa môžme tešiť na aspoň zopár koncertov esperantských skupín. Budú to konkrétne "La perdita generacio" a "Asorti". Organizátor potvrdil, že koncerty budú otvorené aj širokej verejnosti len za malé vstupné, takže ak ste sa neprihlásili tak nemusíte smútiť

Organizácia E@I organizuje už 4. ročník podujatia SES - Letná škola esperanta, ako vždy doteraz, na Slovensku. Toto podujatie je svetovo známe ako ľahký vstup do Esperantska (esperantského sveta), nezvyčajne hojne ho totiž navštevujú začiatočníci a nováčikovia. Program je tomuto stavu náležite prispôsobený - okrem hlavného programu sa organizujú prednášky o fungovaní esperantského hnutia, zvyklostí, predstavenie kultúry, … a pozastavím sa práve pri poslednom bode.

Kultúra zvykne byť predstavovaná nejakými fotkami, dákym tým filmom, častokrát básne a podobné a samozrejme hudbou - tradične sa uskutočňujú koncerty a diskotéka (niekedy aj bez ohlásenia :). Po minulé roky sa koncertom predstavil napríklad (aspoň v Esperantsku) slávny hudobník Matrin Wiese zo skupín Persone a Martin & la talpoj, Georgo Handzlik, Tone, Atilla, Johaness Mueler a ďalší. Tohto roku sú pozvané dve skupiny pre hlavný program: La perdita genereacio a Asorti. Skoro naisto sa však nájdu aj nie až tak slávni hudobníci, brnkajúci a popevujúci si svoje piesne na chodbách, izbách a v čajovej miestnosti.

La perdita generacio

La Perdita Generacio je najslávnejšou esperantskou alternatívnou skupinou. Pochádza zo Švédska a vyvinula sa poesperanštením zo skupiny Den Förlorade Generationen. Medzi mládežou je zvlášť obľúbená a na parket na divoké, a občas šialené, tanečné kreácie dokáže dostať aj tích najväčších odporcov aktívneho pohybu. Na Slovensko už raz zavíta, pozvaná bola na silvestrovské podujatie Ago-Semajno 2008-2009, kde zožala veľký úspech. Za zmienku stojí, že koncert v mestskom kultúrnom dome v Liptovskom Mikuláši ukončili piesňou Pli ol nenio, ktorou oslávili hlavného miestneho organizátora, Petra Baláža (ktorý organizuje aj terajší SES). Noc pred koncom podujatia bol (zjavne) narýchlo pripravený a zvolaný dodatočný koncert priamo v hlavnej budove v komornejšej a priateľskej atmosfére, kde svoje spevácke umenie ukázal ďalší člen organizačného týmu, LukiZ z Poľska. Jeho spevácky výkon som nanešťastie zaznamenal len z fotiek, ale z výrazu jeho tváre to musela byť naozaj zábava.

Asorti

Asorti je rodinná hudobná skupina z Litvy. Nanešťastie o nej nemôžem básniť také ódy ako o predchádzajúcej skupine lebo ich tvorbu nepoznám podrobne, snáď mi to odpustíte.Spomeniem však, že rozhodne nepatria medzi začiatočníkov, na svojom účte majú niekoľko albumov a tiež účasť na výberovke.

Podľa vyjadrenia organizátora budú koncerty otvorené nie len pre samotných účastníkov podujatia ale pre širokú verejnosť. Vstupné má byť pritom skoro symbolické, spomínali sa 2 eurá. Takže ak ste sa zatiaľ neprihlásili tak máte ešte poslednú šancu (aj keď začiatkom roku by to bolo znateľne lacnejšie…), prípadne môžte podľa ľubovôle navštíviť jednotlivé koncerty. Bližšie informácie o dátume a čase jednotlivých koncertov by mali byť zverejnené na stránke podujatia v dostatočnom predstihu.

Upozornenie: Esperantské koncerty sa sústreďujú skoro výhradne na podujatia, mimo nich sú pomerne zriedkavé. Ak ste ešte neboli na žiadnom podujatí tak si o nich rýchlo prečítajte.

KuboF
12.7.2011


Osobné nástroje