Ničivý požiar vo Vinilkosme

V noci z 18. na 19. septembra prežilo Vinilkosmo, najväčšie esperantské hudobné vydavateľstvo, hotové peklo. Požiar zachvátil komplex do ktorého patrí štúdio, skúšobne, sklad a aj súkromný dom Floa Martorella, riaditeľa Vinilkosma. Pri nešťastí sa našťastie nikto nezranil, materiálne škody sú však obrovské.

rightPožiar sa začal šíriť od podlahy v skúšobni číslo 7, v ktorej jedna z miestnych skupín skúšala do 22. hod. Okolo polnoci vypadla elektrina a Flo pri zisťovaní príčiny zistil, že skúšobňa už je v plameňoch. Privolaní požiarnici hasili do 4. hodiny ráno. Podarilo sa im pred požiarom zachrániť priľahlé nahrávacie štúdio s oddychovňou, zničená však bola jedna skúšobňa, veľká časť zvukovej techniky a uskladnených CD. Bolo zachránených niekoľko stoviek (z celkového počtu cca 6 000) CD, nie je však známe v akom stave prežili zohriatie a namočenie. Poisťovňa už začala s prehliadkou miesta, odhadom škôd a zisťovaním príčiny. Predpokladá sa, že by to mohol byť transformátor alebo prepínač nejakého zariadenia keďže boli na mieste z kade sa požiar začal šíriť.

Podľa informácií, ktoré poskytol Flo pre Libera Folio bol poškodený sklad zvukovej techniky, sklad hudobných nástrojov (bicie, elektronický klavír, organ, …) a sklad hudobných nosičov vydaných do roku 2009. Novšie disky, kvôli nedostatku miesta, boli uskladnené vo Floovom dome. Nenávratne zničený bol aj materiál potrebný pre prípadné znovuvydanie starších albumov. Takže ak by sa uvažovalo o znovuvydaní tak by sa muselo všetko spraviť nanovo.

Pre esperantskú hudbu je táto udalosť veľkou ranou a spamätávať sa bude ešte dlhý čas. Kým poisťovňa nepovie konečný verdikt tak je finančná otázka neistá. O udalosti budem aj naďalej informovať.

Ďalšie informácie

* článok na Libera Folio
* článok na La Balta Ondo
* fotky na Floovom facebooku (treba byť prihlásený)
* informácie o VINILKOSMO "Esperanto-Muzik-Prod."

20.9.2011, KuboFOsobné nástroje